ДЕЦЕНТРАЛІЗОВАНА АНДРІЯШІВКА: ПЕРША НА РОМЕНЩИНІ ГРОМАДА − В ОЧІКУВАННІ ВИБОРІВ

Перша на Роменщині утворена об’єднана територіальна громада чекає на виборчий процес 29 квітня 2018 року

До об’єднання Андріяшівська громада йшла більше двох років. Наразі вона об’єднала 13 навколишніх сіл, які розташовані на півдні Роменського району. Площа об'єднаної територіальної громади – 217.93 км2.

Згідно з обрахунком фінансової спроможності територіальної громади, бюджет ОТГ становитиме 15,5 млн. гривень власних надходжень. Сума прорахована з урахуванням надходжень від ПДФО. Додатково у бюджеті майбутньої громади є і минулорічні залишки коштів сільських рад – 946 тисяч гривень.

Основним наповнювачем бюджету є податок за використання землі. На території громади працює більше 30 приватних підприємців, які поповнюють бюджет за рахунок відрахувань ПДФО. Спільно з міжбюджетними трансфертами громада матиме близько 25 млн. гривень, коли ж видаткова частина складає близько 24 млн. гривень.

Говорячи про сферу освіти, голова Андріяшівської сільської ради Інна Дибчинська зазначає, що раніше школи знаходилися на балансі району. Він підтримував і виділяв кошти, але виникало багато проблем – доводилося чекати, доки в районі дійде черга до певної школи. Зараз вони всі будуть на балансі ОТГ, і з’явиться можливість самостійно наводити лад.

Жителями громади вже спільно визначено опорний навчальний заклад – Андріяшівську ЗОШ І-ІІІ ступенів. Будівля розрахована на 360 дітей і є найбільшою школою на території ОТГ. Наразі тут навчаються 168 дітей та працюють 21 вчитель і 17 працівників технічного персоналу. У закладі планується добудова модульного спортивного залу.

Згідно з розрахунками, громада отримає 7,5 млн. гривень освітньої субвенції. Деякі навчальні заклади після виборчого процесу очікує оптимізація. Мова йде про пониження ступенів майбутніх філій опорного закладу, адже, наприклад, в Андріївському НВК навчається 30 дітей, а в 10-11 класах учнів немає взагалі. Тому утримувати ІІІ ступінь недоцільно.

Приблизно така ж ситуація і в Гудимівському НВК Андріяшівської сільської ради. Працюючі вчителі половина з села Андріяшівки, інша половина приїздить з міста Ромни. Учнів 64. Вже зараз 20% учнів цього закладу за ініціативою батьків підвозять у майбутній опорний заклад. При оптимізації зазначеного закладу громада планує залишити дитсадок.

Визначилась громада і з «опорним» медичним закладом. Для цієї ролі обрали Перекопівську амбулаторію. Громада планує на її базі не тільки розмістити центр медико-санітарної допомоги, а й перенести сюди амбулаторію та відкрити на базі приміщення хоспіс. Андріяшівка вже вивчає досвід інших громад у втіленні подібних проектів в життя і планує після завершення виборчого процесу розпочати роботу над своїм проектом.

У планах також − створити терцентр та службу дітей. Громада багато дискутує про сучасний ЦНАП в центрі села. Голова говорить, що мешканці наполягають на написанні проекту на підтримку ЄС/ПРООН і мріють про такий же ЦНАП, як на території Краснопільської ОТГ.

Представники Андріяшівської громади вже їздили переймати досвід роботи у найближчу до них територіально Коровинську ОТГ Недригайлівського району. Громада розглядає всі варіанти співпраці, зокрема планує укласти угоди про міжмуніципальне співпробітництво.

Враховуючи ризики, оцінюючи спроможність громади, її фінансове забезпечення можна говорити, що Андріяшівська ОТГ фінансово спроможна. Прогноз дохідної частини бюджету перевищує видаткову.

Громада активно вивчає досвід інших громад у різних сферах життєдіяльності, звертається до них за допомогою та планує перейняти декілька успішно втілених проектів, як наприклад будівництво ЦНАПу в  Краснопільській ОТГ.

Також варто зазначити, що це лише початок процесу створення цієї ОТГ, відповідно до перспективного плану формування спроможних громад Сумської області, в майбутньому до неї зможуть приєднатися й інші сільські ради.

Марина Гавриленкова, радник з питань комунікацій Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми ”U-LEAD з Європою” та Мінрегіону.