УБЕРЕЖІТЬ СЕБЕ ВІД ДИФТЕРІЇ

Крім туберкульозу, гепатиту всіх типів, кору, на жителів нашої країни чатує ще одна небезпека – дифтерія

За повідомленням Центру громадського здоров'я МОЗ в Україні зафіксували 20 випадків даного захворювання, із яких 18 – у жовтні місяці. Хворі є в Луганській, Закарпатській, Київській, Хмельницькій та Тернопільській областях.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що характеризується запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і носоглотки, а також шкіри, слизової ока, зовнішніх статевих органів. Захворювання небезпечне як для дітей, так і для дорослих.

Хворобу викликає дифтерійна паличка, на різних предметах (посуді, іграшках, ручках дверей, тощо) вона зберігає свою життєздатність до 15 днів. Потрапляючи у дихальну систему, виробляє екзотоксин, що спричиняє  тяжкі функціональні та структурні зміни в органах і тканинах організму, інколи несумісні з життям. Джерелом інфекції може бути  хвора людина або бактеріоносій –  людина, у якої ознак хвороби немає, але в її  організмі перебуває збудник хвороби. Як правило, ці люди не знають, що вони є бактеріоносіями, доки не пройдуть обстеження в бактеріологічній лабораторії. Хворий  стає небезпечним для оточуючих  з моменту появи перших ознак хвороби до  повного видужання, котре наступає в різні  строки в залежності від тяжкості хвороби.

Механізм передачі збудника хвороби від людини до людини здійснюється повітряно-крапельним шляхом, у рідкісних випадках - контактно-побутовим (через посуд, іграшки, брудні руки тощо).

Інкубаційний (прихований) період коливається від 2 до 7 днів (в середньому 3 дні). Захворювання небезпечне своїми ускладненнями, котрі можуть привести до смерті. Це – міокардити (ураження серця), нефротичний синдром (ураження нирок), моно- і поліневрити (ураження периферичної нервової системи), дихальна недостатність або пневмонія.

Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами дифтерія схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз – висока температура тіла, загальна слабкість, наліт на горлі, утруднене дихання. Далі приєднуються такі симптоми, як підвищена сонливість, часте серцебиття, головний біль, запаморочення, поганий апетит, нудота, блювання, блідість шкіри, почервоніння і набряк горла, збільшення шийних лімфовузлів, набряк шиї, збільшення зівного язичка, дужок, мигдалин, поява на них плівки сіро-білого кольору. Всі ці симптоми є ознакою, що дифтерійна паличка почала виділяти токсин, який руйнує клітини організму.

Одним із виражених симптомів є набрякле горло. Особливо небезпечний цей симптом для дітей – може виникнути задуха, що здатна призвести до смерті малюка. Якщо ви помітили у себе або рідних такі ознаки, негайно зверніться до сімейного лікаря. Що раніше встановлено діагноз, то вищі шанси на одужання.

Дифтерія – вакцинокерована інфекція, і єдиний найдієвіший спосіб

захиститися від неї та запобігти розвитку небезпечних ускладнень – вакцинація! Імунізація дітей проводиться згідно з затвердженим календарем щеплень. Дорослим потрібно робити вакцинацію від дифтерії кожні 10 років.

Особи, які не імунізовані проти інфекції, можуть захворіти в будь-якому віці. Під час епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли, у Сумській області захворіло більше 700 людей, померло – 14.

Перед вакцинацією необхідно пройти огляд сімейного лікаря або дільничного терапевта/педіатра та отримати дозвіл на щеплення. Побутує міф, нібито щеплення роблять лише у дитячому віці. Насправді імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцини – ревакцинація. Так само дорослим обов’язково треба вакцинуватися, якщо вони не були щеплені в дитинстві.

В Україні дітям до 6-річного віку роблять щеплення цілоклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю - АКДП, яка забезпечує найкращий захист, дітям у 6 років – АДП (анатоксин дифтерійно-правцевий). Дорослі для профілактики дифтерії та правця можуть отримати вакцину зі зменшеним вмістом антигену - АДП-м.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик серйозної реакції на вакцину. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін'єкції або невелике підвищення температури - це звичайне явище.

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення протидифтерійної сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%.

Запам’ятайте! Ваше здоров’я, а також здоров’я тих, хто поряд з вами – у ваших руках. Отже, головне – попередити захворювання, зробивши своєчасно відповідне щеплення!