ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД БОТУЛІЗМУ

Краще не вживати копчену, в’ялену чи солену рибу сумнівної якості, дотримуватись правил приготування та зберігання консервів, солінь, копчень, особливо в домашніх умовах. Адже існує ризик зараження ботулізмом

Збудник ботулізму – один із різновидів анаеробної інфекції, тобто такої, що розмножується без доступу повітря, наприклад, у консервах, зазвичай герметизованих у домашніх умовах.

Зараження відбувається шляхом споживання копчень, ковбас, баликів, оселедців, в'яленої риби, м'ясних і рибних консервів, що зберігалися за кімнатної температури та перед уживанням не піддавалися термічній обробці. У таких продуктах відбувається розмноження збудників й нагромадження отруйних відходів їхньої життєдіяльності, які уружають передусім нервову систему. Випадки

цієї хвороби, найчастіше, на жаль, закінчуються трагічно. Адже отрута, яку виділяє збудник – бактерії клостридії - одна із найсильніших.

Знайти «на око» небезпечний, з точки зору ботулізму продукт, неможливо. Заражені ботулотоксином продукти не відрізняються від безпечних ні запахом, ні кольором, ні смаком, ні зовнішнім виглядом. Крім того,  для цього захворювання характерне гніздове розповсюдження токсину: в одному шматочку риби він може бути, а в другому шматочку тієї ж рибини – ні. Майже всі харчові продукти містять спорові або вегетативні форми бактерій – збудники ботулізму. Щоб вони були знищені, м'ясо чи риба мають пройти спеціальну обробку. У промисловому виробництві цієї технології дотримуються. На домашній кухні дуже складно досягти ідеальних умов приготування.  

Домашнє консервування - це, звичайно, гарний спосіб зберегти продукти про запас. Але якщо ви неправильно їх заготовляєте (наприклад, м'ясні консерви або іншу заготівлю на зиму), то не до кінця знищені спори бурхливо розмножуються з закритій консервній банці без доступу кисню.

Захворіти можна і від консервованих овочів, якщо ви погано промили  їх від землі., недостатньо простерилізували банки або не дотримались технології приготування ( недостатній температурний режим, занижена концентрація консервантів), причому, паличка ботулізму відчуває себе дуже комфортно якраз в герметичній упаковці, як це відбувається при консервації під металеву кришку.  Якщо банка здулася,  заготівлю обов'язково треба викинути.

У більшості випадків ознаки ботулізму з'являються через 4-8 годин, іноді – і через 7-10 днів після вживання заражених харчових продуктів.

До ранніх ознак захворювання відносяться: слабкість, швидка втома, головний біль, блідість шкіри, запаморочення, метеоризм. Одразу ж відбувається ураження центральної нервової системи, про що свідчать такі ознаки, як зниження гостроти зору, “туман” або “сітка” перед очима, двоїння предметів, слабнуть м'язи повік (птоз), обмеження рухливості очних яблук; також через параліч м'язів утруднюється ковтання, з'являється задишка, вимова нечітка, зникає голос. Часто розвиваються часткові й повні паралічі м'язів жувальних, мімічних, а також шиї та рук. Характерні сповільнення серцебиття (брадикардія), можливе підвищення кров'яного тиску. Свідомість не втрачається. Смерть може статися внаслідок паралічу дихальної мускулатури. Серед ускладнень – пневмонія, сепсис, міокардит.

Людину з підозрою на ботулізм необхідно терміново госпіталізувати. У стаціонарі застосовують протиботулінну сироватка, яка нейтралізує циркуляцію в крові ботулотоксину. Як правило, лікування у стаціонарі залежно від тяжкості захворювання триває 1-2 місяці. Навіть за успішних медичних заходів одужання настає повільно.

Діагноз при ботулізмі встановлюють на підставі характерної клінічної картини, даних про вживання неякісної їжі. Для підтвердження лабораторно вдаються до виявлення токсину в крові, блювотних массах, промивних водах зі шлунка та біопробах із підозрілих харчових продуктів.

Профілактика хвороби – дотримання правил приготування та зберігання консервів, солінь, копчень, особливо в домашніх умовах. При консервуванні 

необхідно добре мити овочі, фрукти та іншу сировину, ретельно випотрошувати рибу перед засолом, дотримуватись технології розбирання туш забитої птиці чи тварини ( щоб вміст кишок не потрапив на м’ясо ) та технології приготування консервів ( витримати належний температурний режим та додати достатню кількість солі, цукру, оцту), краще консервувати під капронову кришку. Слід без вагань відмовлятися від «бомбажних» (із здутми кришками) банок із консервами. У будь-якому разі після відкупорювання консерви піддати ретельній термічній обробці  (прокип’ятити не менше 15 хвилин чи просмажити).

Бажано відмовитися від покупки домашньої консервації, грибів, копченої, соленої риби, м'яса та інших продуктів на стихійних ринках у приватних осіб.

Крім того, необхідно захищати харчові продукти і продовольчу сировину від випадкових забруднень, зберігати їх у закритому посуді. Сирі і готові продукти для приготування їжі слід обробляти окремими інструментами на різних обробних дошках.

Якщо ви відчули погіршення стану здоров’я після вживання консервів , ні в якому разі не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться за медичною допомогою у найближчий лікувальний заклад.