ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

Холодної пори року існує загроза переохолодження

Мороз для нашого теплокровного організму – це стрес. Адже в холодному середовищі задля збереження тепла звужуються поверхневі судини, а «для обігріву» органів – розширюються внутрішні. Під впливом морозу в мозку активується вироблення гормонів стресу. На цьому тлі додаткові навантаження (як фізичні, так і психічні) можуть призводити до погіршення здоров'я, аж до інсультів та інфарктів. Тому, виходячи на вулицю в мороз, слід добре одягатися, краще маючи на тілі три шари одягу, повітря між якими утримує тепло. А за 20-30 хв. до виходу з дому не проводити теплих водних процедур, не пити гарячі чай або каву.

Якщо людина тривалий час перебуває на холоді, заблукала, скажімо, в лісі, вибилася з сил чи виснажена хворобою, в неї може виникнути переохолодження всього організму або загальне замерзання. Найчастіше замерзають люди у стані алкогольного сп'яніння. Маймо на увазі, що переохолодження можливе й при 0 градусів, якщо надворі висока  вологість повітря, дме пронизливий вітер, падає мокрий сніг.

Шкоди може завдати й слідування моді, як от: відмова від зимового головного убору, оголення кісточок. Бо в останньому випадку охолодження цієї частини ноги призводить до запалень суглобів, нервів і розвитку ГВРЗ унаслідок зниження імунітету, а непокрита голова – це загроза передусім волосяному покриву й головному мозку. Для попередження неприємностей слід вдягатися відповідно до погоди й температури повітря. Не забувайте вдягти рукавиці, а ніс, вуха захищайте шарфом, шапкою, піднятим комірцем.   Взуття також має відповідати сезону і бути нетісним, щоб можна було одягати вовняні шкарпетки, вкладати повстяні устілки. А крім того, аби уникнути падінь на ковзкій від льоду й снігу поверхні, підошва повинна бути ребристою.

Слід періодично перевіряти чутливість обличчя та кінцівок. Не виходьте на мороз голодними - обов'язково добре поїжте – вам буде потрібна енергія. По можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом, запасний одяг. Слідкуйте за прогнозом погоди. У сильний мороз старайтеся без необхідності не виходити з дому.

Дія холоду може призвести до різних, нерідко дуже серйозних наслідків, аж до омертвіння тканин. Так, коли температура тіла знижується до 27-24 градусів, починаються незворотні процеси, настає загроза самому життю. Серед ознак переохолодження – інтенсивне тремтіння, порушення координації, уповільнення рухів, утруднення мовлення через оніміння губ, різка зміна настрою, дратівливість або збудження, рідке дихання, слабкий пульс, непритомність. Наслідки переохолодження можуть виявлятися не одразу, а поступово. Тому стан потерпілого від тривалого перебування на морозі варто відстежувати принаймні впродовж доби.

Якщо змерзли, не намагайтесь відігріватися біля вогнища або обігрівача, під гарячим душем, у ванні. Краще застосувати сухе тепло, наприклад, лягти в постіль і накритися ковдрою. Не можна вдаватися до сумнівних, а головне – небезпечних засобів (цигарки, спиртні напої). Адже, як застерігає медицина катастроф, алкоголь і тютюновий дим можуть спровокувати серцевий напад, кисневе голодування мозку, відтак призвести до непритомності, коми, навіть смерті. Річ у тім, що різка зміна температур може викликати спазм судин. З цієї ж причини взимку має сенс контролювати кров'яний тиск і вживати заходів відповідно до його показників.

Щоб не потрапити в біду, слід проявляти особливу обачність любителям зимової риболовлі й тим, хто наважується перейти водойму, вкритою кригою, або влаштовує там ковзанку. Саме через критичне зниження

температури тіла, а не внаслідок утоплення гинуть люди, які провалюються у водойму, перебуваючи на льоду. Для цього  достатньо побути в крижаній воді близько 7 хв. Якщо все-таки лід тріснув і ви провалилися, передусім, не лякайтеся, не панікуйте, особливо коли поблизу немає нікого, хто міг би урятувати. Помітивши людей покличте їх на допомогу. Якщо нікого поблизу немає, треба допомогти самому собі. У воді робіть ногами рухи, ніби крутите педалі велосипеда і намагайтеся вибратися на льодову поверхню. Якщо лід крихкий, обламується, то оберіть напрямок  у бік берега і потроху просувайтеся, доки можна буде, злегка підстрибнувши, лягти животом на лід із широко розведеними руками. Інколи ефективніше зробити навпаки – вибиратися на тверду поверхню, лігши на спину. Вилізши на лід, розпластайтеся й повзіть уперед або перекочуйтеся, не намагаючись піднятися на ноги. Зробити це можна, якщо вже впевнені, що лід міцний, здатний витримати вагу вашого тіла. Вставши, не гайте часу – швидко добирайтеся до якогось приміщення, де можна зігрітися.

Пильнуйте своє здоров'я і життя!