ВІДМОВЛЯТИСЯ ВІД ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ НЕ ВАРТО

Інфекційні хвороби, від яких (або від тяжких ускладнень яких) можна захиститися за допомогою імунізації, передаються від інфікованої особи до здорової, як правило, повітряно-крапельним шляхом

Останні пару-трійку десятків років суспільство розкололося на противників і прихильників імунізації. У результаті наслідками масових відмов від щеплень стали дедалі частіші випадки практично забутих дитячих хвороб, деякі з яких закінчилися сумно. Багато батьків вважають, що щеплення не дає гарантії у тому, що дитина не захворіє. Так, хворіють навіть щеплені діти: але хвороба протікає в легкій формі, до того ж підтримується колективний імунітет в дитячих садках і школах.

Імунізація або вакцинація (за визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я) – це процес, завдяки якому людина набуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби.

Вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань.

Багато дитячих інфекційних хвороб можуть бути попереджені шляхом використання вакцин, що застосовуються при плановій імунізації. Сьогодні завдяки розробленим вакцинам існує реальна можливість захисту дітей від значно більшої, ніж раніше, кількості важких і часом смертельних інфекційних хвороб. В останні роки застосовуються нові комбіновані вакцини, щеплення якими захищає дітей одразу від кількох інфекцій.

На сьогоднішній день всі профілактичні щеплення в Україні, та в області зокрема, проводяться сертифікованими імунобіологічними препаратами як українського, так і зарубіжного виробництва

Планова імунізація проти таких захворювань, як поліомієліт, правець, дифтерія та кашлюк щорічно рятує життя приблизно 3 мільйонів осіб в усьому світі згідно інформації ВООЗ. Окрім того, вона позбавляє мільйони людей від страждань, пов’язаних із тяжкими хворобами та інвалідністю.

В Україні обов’язкові планові профілактичні щеплення проводяться проти 10 інфекцій (дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, поліомієліт, туберкульоз, гепатит В, краснуха та гемофільна інфекція), тоді як в інших країнах світу до 17 та більше. Крім перелічених щеплень можуть проводитися інші так звані рекомендовані профілактичні щеплення в залежності від епідемічної ситуації, яка складається на території проживання та часом виникає під впливом різних факторів.

Помилкові уявлення людей призвели до росту захворювань високонтагіозними інфекціями, такими як кір, краснуха та кашлюк.

Так, в Україні знову стали вмирати діти від правця, а епідемія кору, яка також закінчилася смертю кількох малюків, до цих пір до кінця не ліквідована. Деякі батьки бояться, що вакцина принесе більше шкоди, ніж користі, адже у вакцині містяться ослаблені або живі віруси.

Завдяки вакцинації наш імунітет вчиться виробляти антитіла до вірусів, тіло ніби «вчиться» розпізнавати небезпеку. І при інфікуванні вже справжніми вірусами імунітет активно готовий протистояти захворюванню.

Запобігти виникненню епідемії та розповсюдженню інфекційного захворювання можливо завдяки широкому охопленню населення вакцинопрофілактикою. Протиепідемічний ефект можна досягти, якщо 95% населення буде охоплено щепленням.

В останній час через певні релігійні погляди або через побоювання виникнення реакцій та ускладнень на щеплення батьки відмовляються від проведення їх новонародженим дітям. Звичайно кожна особа має право на особисте рішення з цього питання, але батькам потрібно пам’ятати, що через певний період дитина буде мати тісні контакти з іншими дітьми, буде потребувати навчання в дошкільних закладах куди, згідно діючого законодавства, не може бути допущена без обов’язкових профілактичних щеплень.

Що мають знати батьки перед вакцинацією

Застуда (навіть легка), вже наявні захворювання у дитини – це привід відкласти вакцинацію. Також мають значення індивідуальні особливості малюка, наприклад, вроджена алергія: у такому випадку при введенні вакцини чекати відсутності реакції на препарат у малюка – марно. Дізнавайтеся все про майбутнє щеплення, про вакцину, протипоказання тощо, про це інформують педіатри, сайти профільних відомств, волонтерські організації.

Вимагайте від медичного працівника показати флакон з вакциною: терморегулятор покаже, що препарат зберігався у відповідних умовах. Якщо календарне щеплення збігається з періодом масової захворюваності на грип та ГРВІ, а Ваша дитина здорова (перед вакцинацією дитину обов'язково має оглянути педіатр), то постарайтеся вибрати час, коли у поліклініці мінімальна кількість хворих дітей. Для того, щоб Ваша дитина не заразилася і момент введення вакцини та інфікування тією ж респіраторною вірусною інфекцією не співпали. Якщо уникнути черги, в якій Ваш малюк може заразитися, неможливо, підіть удвох: поки один із батьків чекає у черзі, інший може посидіти з дитиною в машині чи прогулятися.

Не забувайте, що захворювання краще попередити, ніж  лікувати його!

Головний лікар КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Роменської районної ради Сумської області         Володимир ЗІНЬКОВ