УВАГА ТА ОБЕРЕЖНІСТЬ У ЗИМОВІ ДНІ ДОПОМОЖЕ ЗАПОБІГТИ ТРАВМАТИЗМУ

Взимку вуличний травматизм зростає більш, ніж у два рази, адже ризик травмування, коли під ногами слизько, зростає

В цей час переважають забиття колін, плечей, голови, розриви зв'язок, рани обличчя, переломи кісток, вивихи. Головною причиною цих травм є падіння через незадовільний стан тротуарів, доріг (неприбраний сніг, що злежався, ожеледиця, вибоїни, ями). Потерпілі – це переважно люди працездатного віку. Найчастіше зустрічаються переломи верхніх та нижніх кінцівок, переломи ключиці, черепно-мозкові травми.

Головною причиною травм є банальний поспіх. Людина просто не помічає льоду, припорошеного снігом, внаслідок чого падає і отримує різні травми. У поспіху вона здатна не помічати навіть відкритого льоду. Крім того, значна частина травм пов'язана з громадським транспортом. Спотикаються і падають як при вході в транспорт, так і при виході з нього. Діти і молодь люблять прокотитися з розгону на слизькій доріжці, гірці. При цьому юрбою і збиваючи один одного.

Найбільш поширені травми – переломи кінцівок – виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку і обрушується на неї усією вагою тіла, незручно виставлена нога ламається в ділянці гомілки. У жінок сприяє травмам носіння взуття на високому підборі. У ньому легко спіткнутися і впасти. Літні люди через вікові особливості скелету (підвищена крихкість, менша еластичність зв'язок і м'язового каркасу) нерідко отримують дуже серйозні ушкодження. Вони частіше ламають хребет, шийку стегна.

Якщо ви падаєте, то треба це робити правильно. Падаючи, постарайтесь сісти – так зменшиться висота падіння. В момент падіння треба групуватися – притягніть  підборіддя до грудей, приберіть кисті рук до живота, притисніть лікті до боків.  Намагайтесь висунути плечі вперед і тримайте ноги разом. У поєднанні із присіданням це дасть угрупування. Основна умова правильного його виконання – не боятися забиття заздалегідь. Якщо, посковзнувшись, ви втратили рівновагу, ні в якому разі не приземляйтесь на випрямлені руки! Постарайтеся згрупуватися і зробити поворот убік так, щоб удар припав у бічну поверхню тулуба. Так ви убезпечите хребет, таз і кінцівки від перевантажень. Якщо ви падаєте на спину, притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте якомога ширше – це попередить черепно-мозкову травму. Якщо падаєте із слизьких сходів, дуже важливо захистити голову: постарайтеся прикрити її руками. Не намагайтеся загальмувати падіння, розчепірювати руки і ноги – це тільки збільшить кількість переломів.

Щоб попередити травми, треба дотримуватись простих правил. Носити взуття на плоскій підошві або низькому квадратному підборі, краще з ребристою поверхнею. В ожеледицю ходити по особливому, якби трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах. Йти треба якомога повільніше. Рекомендується прикріплювати на підошву взуття спеціальні накладки проти ожеледі, а людям похилого віку при ходьбі бажано спиратися на палицю. Ковзати по льоду спеціально не варто – це збільшує обмерзання підошви.

Слід дотримуватись техніки безпеки при занятті екстремальними видами спорту, використовувати усі необхідні засоби захисту (налокітники, наколінники, шоломи, окуляри тощо). Важливо навчити дітей правил поводження при катанні на санчатах, лижах, ковзанах та забезпечити їх необхідними засобами захисту.

Увага та обережність у зимові дні є основними засобами профілактики  травматизму. Тому, виходячи на вулицю, коли «плюс» міняється на «мінус» або навпаки, треба оцінювати кожен свій крок.