РАК – НЕ ВИРОК. ЦЯ ХВОРОБА ВИЛІКОВНА ПРИ ДІГНОСТИЦІ НА РАННІХ СТАДІЯХ

4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку

Рак – це друга з основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань. В Україні – більше мільйона онкохворих пацієнтів, щодня реєструється 373 нових випадки захворювання і щодня 164 людини помирають від раку. А ризик захворіти має кожен 4-й чоловік і кожна 6-та жінка. 50% людей, у яких виявляють рак, це люди працездатного віку. Більше 30% пухлин у нас виявляють уже на запущених стадіях. Кожен третій пацієнт не переживає 1 рік, він вмирає протягом року. Тому потрібна профілактика і рання діагностика захворювання. За даними ВООЗ 30-50% ракових захворювань можна попередити.

Які види раку найбільш поширені в Україні?

Серед жінок – це рак молочної залози. Серед чоловіків – рак легень і рак простати. А у всіх, і чоловіків, і жінок, одним із провідних є рак товстої кишки. Смертність від раку товстої кишки – на 2-му місці.

Які обстеження і у якому віці потрібно проходити? На що звернути увагу?

Загалом, вважається, що рак – захворювання людей похилого віку. Хоча хворіють і діти, але це порівняно небагато, за рік реєструється близько 1 тисячі онкозахворювань серед дітей. Це здебільшого пов’язано з генетикою та іншими факторами. Тому людям після 45 років потрібно звернути на себе увагу. Як мінімум, на локалізацію пухлин, які лідирують. Жінкам треба дбати про свою молочну залозу: зробити огляд на наявність ущільнень, виділень із соска, змін у формі грудей. Це елементарно і просто. Сама людина може виявити  невелике  ущільнення – це  може  бути  рак на  ранній стадії. Після

45 років жінка має раз на рік зробити мамографію.

У чоловіків лідирує рак легень і рак простати. Їм після 45 років можна здати аналіз крові на виявлення маркера PSA. Ну і, звичайно, звернути увагу, як відбувається сечовипускання. Якщо щось турбує, потрібно звернутися до уролога.

Щоб своєчасно діагностувати  рак легень, потрібно раз на рік робити рентген чи флюорографію.

Чи може звичайний аналіз крові показати, що людина хвора на рак? І який це саме показник?

Загальний аналіз крові може лише насторожити, якщо йдеться, скажімо, про анемію, тобто знижений гемоглобін. Цей показник є серйозним сигналом, потрібне поглиблене до обстеження. Так само – коли підвищена ШОЕ, зміна лейкоцитарної формули. Тобто лікар оцінює  аналіз крові, і в нього можуть виникнути підозри про наявність якоїсь онкологічної патології. Тож аналіз крові потребує інтерпретації кваліфікованого спеціаліста.

У людей з віком підвищується ризик онкозахворювання. З чим це пов'язано?

Вважається, що в людини щосекунди виникають мутації, які наш організм ліквідує чи ні, тобто в перспективі можуть призвести до онкозахворювання. З віком, на жаль, ці механізми контролю, імунна система працюють слабкіше, мутацій більшає, а тому зростає ризик захворіти на рак.

Чи варто хворому говорити всю правду про його діагноз?

Нині позиція лікарів, онкологів така: пацієнт повинен знати свій діагноз. Це його право. Навіть аби завершити якісь справи, має знати свою проблему, прогнози. Звісно, когось це мобілізує, а іншого деморалізує. Аби зрозуміти його психологічний настрій, має бути попередня бесіда з рідними, котрі знають його краще, як він може відреагувати. Тут усе має значення. Але в будь-якому разі інформацію про його стан лікарі зобов'язані надати.

За яких умов рак виліковний?

Якщо рак діагностувати на ранніх стадіях, то він  виліковний. На І і ІІ стадії раку виживання пацієнтів високе: більше 80% пацієнтів живуть 5 і більше років, при І стадії – майже 100%. Якщо це ІІІ і ІV стадії – хвороба потребує дуже серйозного і витратного лікування.

Можна вилікувати і ІV стадію, це теж не вирок. Це залежить від правильної тактики лікування і від агресивності захворювання. Проте для цього потрібно дуже серйозне, довготривале, комбіноване і дороговартісне лікування.

Як впливає генетика, якщо в сім’ї були захворювання на рак?

Якщо кровні родичі хворіли, то ризик захворіти збільшується. Якщо два кровних родичі хворіли, то цей ризик збільшується ще у 2-3 рази. Але генетичних випадків не так багато. Як правило, це захворювання, яке все ж можна попередити. Це не тільки генетика, це і навколишнє середовище (чим ми дихаємо, що ми їмо, в яких умовах знаходимося).

Чи спричинила Чорнобильська катастрофа збільшення кількості онкозахворювань серед українців?

Питання дискусійне. Хтось вважає, що випадків захворювання на рак значно побільшало, хтось – ні. Нині більше схиляються до думки, що вона підштовхнула нас прискіпливо поглянути на цю проблему і більш активно зайнятися раннім виявленням онкозахворювань. Це зокрема й дало їх приріст: за рахунок розвитку неінвазійних методів дослідження (УЗД, комп'ютерна томографія, маркери). Тому, на думку фахівців, не варто говорити про зростання онкозахворювань, пов'язаних саме з Чорнобильською катастрофою. Ще один фактор – демографічний: тривалість життя людей підвищується, а ми знаємо, що й ризик захворіти на рак з віком зростає.

Як можна попередити рак? Рекомендації лікарів для профілактики онкологічних захворювань

У 40% випадків рак можна попередити профілактичними заходами. Треба пам'ятати про основні фактори: регулярне обстеження, харчування та вплив  навколишнього середовища. Останнє має велике значення, тобто це ті ризики з певними токсичними агентами, скажімо, є шкідливі виробництва, зокрема лаків та фарб, і вже доведено їх вплив, нафтопереробна галузь. Тому дуже важливе дотримання правил праці, особистої безпеки.

Також слід виконувати прості поради: відмовитися від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну вагу тіла. Також потрібно правильно харчуватися, вживати овочі, фрукти, клітковину, не варто їсти багато консервів, копчених страв, ковбас, сосисок. Краще з’їсти шматочок відвареного м’яса. Смажити страви не рекомендується, оскільки при смаженні виділяються канцерогени, краще варити або тушкувати. Необхідно здійснювати профілактику інфекційних хвороб, захищати шкіру від ультрафіолету і, звичайно, проходити профілактичні огляди.

Люди повинні звертати увагу на своє здоров'я і не боятися йти до лікаря. Тим паче, коли з’являються певні симптоми, з якими треба просто бігти до лікаря і вживати невідкладних заходів. Наприклад, наявність крові у сечі, калі, у мокротинні, безумовно, новоутворення на шкірі або зміна форми чи кольору наявних, виявлені після самообстеження молочних залоз утворення, виділення, нециклічні кровотечі у жінок.

Рак – це хвороба, з якою треба бути завжди насторожі. Але якщо дотримуватися цих простих порад зі здорового способу життя – можна набагато скоротити захворюваність.