ГРИП НАСТУПАЄ

З початку року в Україні відмічається різке збільшення кількості хворих на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (далі - ГРВІ). Зафіксовані смертельні випадки. У більшості областей перевищено епідемічний поріг захворюваності. Через спалах грипу та ГРВІ на карантин закривають школи. Сезон грипу триватиме до кінця березня, тож у пригоді стануть рекомендації лікаря.

У Міністерстві охорони здоров'я пояснюють, що це для зимової пори типовий і цілком очікуваний підйом захворюваності.

За прогнозами спеціалістів у цьому епідемічному сезоні можливі 4 штами грипу: «Брісбен» (Австралія), «Канзас» (США), «Колорадо» (США), «Пхукет» (Таїланд) – мають назви тих країн, де були зареєстровані вперше. Перші два види – найбільш небезпечні. Вони можуть викликати такі ускладнення, як запалення легень, серцевого м'яза (міокардит), мозку та його оболонок (менінгіт, арахноїдит).

За спостереженнями Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім.Громашевського АМН України «Брісбен» більш загрозливий для працездатного населення, в зоні найбільшого ризику – люди з хронічними захворюваннями. А «Канзас» становить небезпеку для людей похилого віку (від 65 р.), вагітних, людей з ожирінням та патологіями.

Як відрізнити грип від ГРВІ?

Для грипу характерний стрімкий початок захворювання. Людина часто навіть може вказати конкретний час, коли захворіла. Температура тіла піднімається раптово, зазвичай вище 38 градусів і тримається до 5 днів, а впродовж періоду хвороби виражені загальна слабкість, втрата апетиту, млявість, головний біль, озноб, ломота у м'язах і суглобах, дискомфорт в очах, можлива нудота, кашель, який може тривати більше 2-х тижнів. Нежить та біль у горлі можуть з’явитися на 2-4 день захворювання.

ГРВІ зазвичай починається поступово і супроводжується відчуттям “розбитості” та загального нездужання. Температура тіла рідко піднімається вище 37 – 37,5 градусів. У перші дні виникає нежить, закладеність носа, характерне чхання. Кашель не різко виражений, найчастіше з’являється одразу, разом з болем у горлі. Головний біль, біль у м’язах можуть з’явитись, якщо виникають ускладнення.

Дуже важливо не займатись самолікуванням, а звернутись до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Вірус чи бактеріологічна інфекція – це має визначити спеціаліст на основі обстеження і результатів розгорнутого аналізу крові. При застуді, болю в горлі деякі пацієнти самі призначають собі антибіотик, порадившись у аптеці. Антибіотик швидко вбиває патогенну бактеріологічну мікрофлору, але водночас руйнує корисні бактерії кишківника.

Якщо у вас з’явились задишка, висипи на шкірі, блювання та пронос, біль у грудях, зниження тиску, сповільнений пульс, аритмія, порушення свідомості, судоми - телефонуйте 103. Ці небезпечні ознаки ігнорувати ні в якому разі не можна. Продовжувати лікування вдома дуже небезпечно, оскільки затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Як відмічають лікарі, цьогорічні смертельні випадки сталися з причини несвоєчасного звернення хворих до медичного закладу, а також відсутність профілактичного щеплення.

Одними з найдієвіших засобів профілактики грипу і ГРВІ є вчасна вакцинація та дотримання санітарно-гігієнічних заходів, зокрема потрібно максимально часто мити руки у проточній воді, проводити вологе прибирання. Влаштовуйте кілька хвилинні провітрювання приміщень, а також прогулянки на свіжому повітрі. Не перевтомлюйтеся, уникайте стресу, переохолодження, масового скупчення людей та людей із типовою симптоматикою, а тим, хто вже застудилися, робити все, аби не заразити оточуючих.

У період епідемії оптимальною є рослинна їжа та молочні продукти. Доцільно згадати природні народні засоби. Для нашого регіону це – калина, редька, часник, цибуля, мед, квашена капуста, шипшина, смородина, – те, що гарно зміцнює імунну систему.

Щорічна вакцинація проти грипу зменшує ризик захворювань, серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

 

Головний лікарКНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Роменської районної ради Сумської області   Володимир ЗІНЬКОВ