ЗАХИСТІТЬ СЕБЕ ВІД КОРОНАВІРУСУ

Ніхто не передбачав появи коронавірусу із китайської провінції Ухань, який продовжує розповсюджуватися по світу. Особливо він небезпечний для літніх людей та дітей віком до п'яти років. Вірус викликає пневмонію

За останніми даними, через зараження китайським коронавірусом (2019-nCoV) у світі померли 1018 пацієнтів, 3281, на щастя, одужали. Кількість інфікованих перевищила 43102 чоловік і ця цифра постійно збільшується. Нові випадки хвороби зареєстровані не тільки в країнах Азії, але і в США, Канаді, Японії, Австралії, Франції, Германії, Чехії та в інших країнах. У посольстві нашої держави в Китаї наполегливо рекомендують українцям, які перебувають у цій країні, при будь-якій можливості виїхати додому.

За даними китайських медичних експертів коронавірус може передаватися між людьми через тісний контакт.

Відомо, що корона віруси – це ціле сімейство респіраторних вірусів (понад 40 видів), які можуть заражати не тільки людей, але і тварин – котів, собак, птахів, свиней, велику рогату худобу, зайців і навіть плазунів.. Вірус був відкритий у 1960 році і отримав свою назву через булавовидні ворсинки на своїй зовнішній оболонці, які направлені в різні сторони і нагадують корону.

На думку вчених, новий тип вірусу небезпечний тим, що він може викликати швидкий розвиток пневмонії і пристосувався для передачі між людьми, ставши загрозливим.

Експерти схильні вважати, що ймовірно джерелом  зараження корона -вірусом (штам 2019-nCoV), зафіксованим у грудні 2019 року в Китаї, послужив «мокрий ринок» у місті Ухань, де продаються риба і морепродукти, а також птахи, змії, летучі миші та сільськогосподарські тварини. Спершу вірус потрапив до людини від якоїсь тварини, вірогідно – від летючої миші, хоч підозрюють і змій, і морських птахів, і навіть єнотів. Вчені поки що вивчають цю ситуацію. Тобто, сам по собі вірус не новий, просто люди ним не хворіли. Китайські «мокрі ринки» фактично є розсадниками бактерій і мікроорганізмів. Контроль за якістю продукції там недостатній, обробка туш проходить в антисанітарних умовах.

Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний. Вірус здатний вражати слизову органів дихання, шлунково-кишковий тракт і нервову систему, а також серце, печінку, нирки, очі.

Оскільки симптоми інфекції, викликаної коронавірусом  2019-nCoV, не являються високо специфічними, то вирішальну роль у постановці діагнозу відіграє епіданамнез, тобто інформація про місце, обставини, умови перебування людини, де могло відбутися зараження.

При підвищенні температури тіла, чханні, кашлі чи утрудненому диханні слід негайно звернутися за медичною допомогою, якщо в останні 14 днів (інкубаційний період хвороби) хворий знаходився в Китаї чи контактував із хворим, який прибув звідти.

Профілактика від коронавірусу аналогічна тій, що застосовується при звичайному грипі. Треба дотримуватися загальних рекомендацій: часто і ретельно мити руки з милом, не торкатися брудними руками очей, носа або рота; при кашлі та чханні прикривати рот і ніс зігнутим ліктем або паперовою хусткою, використану хустку варто негайно викинути та вимити руки; частіше проводити вологе прибирання та провітрювання приміщення; уникати тісного контакту з тими, у кого наявні симптоми респіраторних захворювань; термічно обробляти м'ясо та рибу, ретельно мити овочі та фрукти. І головне , в жодному разі,– не панікувати!

Не вірте розміщеним в Інтернеті повідомленням про вакцини, які начебто запобігають новому вірусу. Їх ще немає. Відомо, що китайські науковці приступили до їх розробки. Їм вдалося ізолювати вірус, і уже розпочалася робота по підбору штама для виготовлення вакцини.

Всесвітня організація охорони здоров'я поки що не визнала спалах, викликаний коронавірусом  2019-nCoV глобальною епідемією, а назвала його надзвичайною ситуацією національного рівня.

Головний лікарКНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Роменської районної ради Сумської області   Володимир ЗІНЬКОВ