ЯК РОЗВИВАТИМЕТЬСЯ ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я У ЦЬОМУ РОЦІ: БЮДЖЕТ МОЗ УКРАЇНИ-2019

У Державному бюджеті на 2019 рік на охорону здоров’я виділено 95,08 млрд. гривень

Це на 10% більше, ніж у 2018 році. Додаткові кошти спрямовані на забезпечення необхідних змін у медичній сфері в Україні. Розказуємо, як розвиватиметься охорона здоров’я у 2019 році і скільки коштів закладено на пріоритетні напрямки.

У 2019 році продовжаться якісні зміни у закладах первинної допомоги. Усі заклади, що надають первинну медичну допомогу, будуть отримувати оплати за надання медичних послуг тільки за договорами з Національною службою здоров’я. Принцип «гроші йдуть за пацієнтом» запрацює в усіх комунальних медзакладах, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри. У цьому році бюджет на оплату послуг первинної медичної допомоги за програмою медичних гарантій Національною службою здоров’я складає 15,2 млрд. гривень.

95% усіх комунальних медичних закладів первинки долучилися до змін і переходять на нову модель фінансування – коли держава оплачує медичні послуги, надані конкретному пацієнту. А свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра обрали уже 24 млн українців.

Зарплати вже почали зростати у трансформованих закладах по всій країні. Наприклад, на Сумщині лікарі, які раніше мали зарплату 4 – 5 тисяч гривень, наразі отримують 10 – 15 тисяч, а у Хмельницькій області зафіксований рекорд – лікарю первинної ланки нарахували 30 258 грн.

Програма «Безкоштовна діагностика» – це забезпечення 80% потреб пацієнта з діагностики у сімейного лікаря, терапевта і педіатра. Це найбільш необхідні діагностичні та лікувальні послуги (наприклад, рентген, УЗД, ехокардіографія серця). Ці послуги пацієнти зможуть отримати безоплатно тільки за направленням свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра, оплатить їх Національна служба здоров’я.

Пацієнт сам обиратиме, в якому саме медзакладі проходити діагностику чи здавати аналізи. Головне – заклад має брати участь у програмі «Безкоштовна діагностика», уклавши договір із Національною службою здоров’я. Програма розпочнеться у липні 2019 року. Медичні заклади зможуть приєднуватися до програми у рамках одного бюджету – місто, район, ОТГ. Для реалізації програми у бюджеті передбачено 2 млрд. гривень. 

Усі комунальні медзаклади, крім закладів первинної медичної допомоги, у 2019 році будуть фінансуватися за принципом медичної субвенції. Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на спеціалізовану амбулаторну, стаціонарну та екстрену медичну допомогу складе 55,7 млрд. гривень.

У Державному бюджеті на 2019 рік на фінансування екстреної медичної допомоги через механізм субвенції передбачено 6 млрд грн. Крім того, вперше передбачені кошти на розвиток екстреної допомоги - у розмірі близько 1 млрд. грн.

Для того, аби покращити швидкість та якість надання екстреної медичної допомоги: відбудеться закупівля нового транспорту з усім необхідним обладнанням; буде організовано навчання сучасним технікам врятування життя для працівників системи екстреної медичної допомоги; буде обладнано навчально-тренінгові центри для організації такого навчання; передбачено підвищення заробітних плат для тих працівників ЕМД, які пройдуть навчання і підвищать свою кваліфікацію.

Крім того, Уряд України передбачив у державному бюджеті на 2019 рік фінансування створення об’єднаних диспетчерських служб у  тих областях, де вони ще не створені. Інші регіони отримають кошти для модернізації своїх ОДС, відповідно до заявлених потреб.

У 2019 році у Державному бюджеті України на закупівлю лікарських засобів та медичних виробів передбачено 6,58 млрд. гривень – на 626 млн. гривень більше ніж у попередні роки. Це означає, що пацієнти отримають більше життєво необхідних дороговартісних препаратів, які зазвичай не можуть купити самостійно. Зокрема, у програму державних закупівель входять такі ліки та медичні вироби від важких захворювань, що потребують тривалого та/або дороговартісного лікування – онкології у дітей та дорослих, туберкульозу, вірусних гепатитів В та С, ВІЛ/СНІДу та ін. Також із державного бюджету виділені кошти на лікування рідкісних захворювань: гемофілії типу А або В або хвороби Віллебранда, бульозного епідермолізу, ювенільного ревматоїдного артриту, легеневої артеріальної гіпертензії, імунодефіцитних станів тощо.

Вперше МОЗ України вже затвердило всі програми номенклатур закупівель до нового року, що дозволить пацієнтам отримувати ліки швидше, аніж це було раніше. Загалом за 41 напрямом державної програми закуповуються близько 500 препаратів та більше 700 медичних виробів:http://moz.gov.ua/zakupivli-likiv

Завдяки оптимізації та ефективній організації закупівель через міжнародні організації вдалося вивільнити 321 млн. грн, що дозволило на 10% збільшити фінансування дорослої онкології, гемофілії, розсіяного склерозу, а також низки дитячих програм (муковісцидоз, нанізм, дитячий церебральний параліч, гепатит та інші), закупівель ліків для громадян з орфанними захворюваннями (хвороба Гоше, легенева артеріальна гіпертензія, бульозний епідермоліз, муковісцидоз дорослих). Окрім того, у 2019 році виділено додаткове фінансування на лікування пацієнтів за напрямом дитячої онкології у розмірі  73 млн грн, 415 млн грн для пацієнтів за напрямом дорослої онкології та 138 млн грн на пацієнтів за напрямом серцево-судинних хвороб.

Важливим рішенням було вперше виділити кошти для дорослих з ювенільним ревматоїдним артритом (ЮРА) і первинними імунодефіцитами (ПІД), оскільки раніше пацієнти із цими діагнозами після 18 років не отримували від держави життєво важливих ліків.

Докладніше про ліки та медичні вироби, якими забезпечуються пацієнти завдяки державним закупівлям: https://bit.ly/2ym1uwz

У 2019 році у Державному бюджеті України передбачено 689,95 млн. грн. на програму «Лікування громадян України за кордоном». Щороку на лікування у закордонних клініках відправляються пацієнти, захворювання яких поки не лікуються в Україні. Направлення на лікування не залежить від віку пацієнта, статі, соціального походження, майнового стану, місця проживання та інших ознак та відбувається у разі неможливості надання медичної допомоги пацієнтам у закладах охорони здоров'я України.
 

За матеріалами МОЗ України: http://moz.gov.ua/article/news/jak-rozvivatimetsja-ohorona-zdorov%E2%80%99ja-u-comu-roci-bjudzhet-moz-ukraini-2019