У КОЖНІЙ ОТГ СУМЩИНИ ОБОВ’ЯЗКОВО МАЮТЬ БУТИ СТВОРЕНІ СЛУЖБИ У СПРАВАХ ДІТЕЙ

Про необхідність безумовного забезпечення дотримання законних прав та інтересів дітей в умовах децентралізації наголосила тимчасово виконуюча обов’язки голови облдержадміністрації Ірина КУПРЕЙЧИК під час відеоселекторної наради

Проведення такої наради обумовлено тим, що в умовах децентралізації зросли ризики розбалансування системи опіки над дітьми. Законодавством України передбачено створення служб у справах  дітей як самостійного структурного підрозділу виконавчого комітету об’єднаної територіальної громади. На сьогодні в Сумській області створено 15 служб у справах дітей у виконавчих органах ОТГ, а в усіх ОТГ області проживає 68 853 дитини.

За словами начальника обласної служби у справах дітей Юрія КАЛІНОВСЬКОГО, останнім часом кількість зареєстрованих дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, збільшується. Наразі 867 дітей перебувають на такому обліку. Найбільшу кількість таких дітей взято на облік в Охтирському (75 осіб), Сумському (67), Ямпільському (64) районах, найменша – у Шосткинському (13) районі. І це, на жаль, не просто статистика, а доля дітей, яким досить часто загрожує безпека у власній неблагонадійній родині. Тому органи опіки змушені вилучати дітей із таких сімей, щоб забезпечити їм належний догляд і безпечне проживання. Якщо у 2018 році в області від батьків за рішенням суду було відібрано 18 дітей, то у цьому році вже 24.

Усі рішення про відібрання дитини прийняті органами опіки та піклування на основі розпоряджень голів райдержадміністрацій та міських голів. Технічну та процедурну складову управлінської дії здійснювали служби у справах дітей. На думку посадовців, це доводить неспроможність сільських та селищних рад негайно реагувати на негативні життєві обставини конкретної дитини. Відсутність структурного підрозділу чи хоча б однієї посадової особи у виконавчому комітеті ОТГ є однією з причин такої статистики.

 Довідково. На Сумщині проживає 2052  дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що складає 1,2% від загальної кількості дитячого населення області. Під опікою, піклуванням перебуває 1415 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що складає 69% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, взятих на облік службами у справах дітей області.

У прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу в області  виховується 474 дитини з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 28 дитячих будинках сімейного типу виховуються 187 дітей, у 151 прийомній сім’ї – 287 дітей.

Загалом, в області сімейними  формами виховання охоплено більше 90% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Мешканці Сумської області продовжують виявляти бажання дати родину дитині-сироті. Так, протягом 6 місяців 2019 року в області створено 4 дитячі будинки сімейного типу та 7 прийомних сімей (влаштовано на виховання та спільне проживання 38 дітей-сиріт та дітей, 0позбавлених батьківського піклування). Всього в цих формах виховується 474 дитини з числа сиріт та позбавлених батьківського піклування.