Веб-сторінки ліквідованих РДА

ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А!

За даними Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я в Україні у декількох регіонах зареєстровані спалахи вірусного гепатиту А. Зокрема спалах захворюваності зареєстрований  на початку жовтня на Дніпропетровщині, 25 жовтня стало відомо про підтверджених більше ніж 90 випадків захворювання на вірусний гепатит А, 16 з них у дітей на Вінниччині. На даний момент кількість хворих збільшилась до 174

Гепатит А — це вірусне захворювання, що вражає печінку та може мати як легкий, так і тяжкий перебіг. Вірус гепатиту А передається внаслідок вживання забруднених харчів або води, через недотримання правил особистої гігієни.

Інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молоді особи до 30 років.

Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і тяжкими. Найбільш розповсюджені симптоми ВГА:

 • виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;
 • підвищення температури тіла;
  • втрата апетиту;
  • діарея;
  • блювота;
  • неприємні відчуття в животі;
  • важкість у правому підребер’ї;
  • потемніння сечі (до кольору пива);
  • жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.

Після перенесеної хвороби залишається стійкий, можливо довічний, імунітет. При безсимптомних формах формується менш напружений імунітет, ніж при клінічно виражених.

Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни рук. Найбільш ефективний спосіб захисту - це миття рук з милом і теплою водою, це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування вбиральні.

Тож вберегтися від захворювання допоможуть прості щоденні правила: 

- миття рук перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету; 

- дотримання гігієни під час приготування їжі;

- не використовувати воду з неперевірених джерел, будь-яку не бутильовану воду слід обов’язково кип’ятити перед вживанням;

- миття овочів, фруктів, зелені та ягід перед вживанням. 

Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках. Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

Якщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря! Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вище вказаних порад.