Веб-сторінки ліквідованих РДА

БЕЗПРИТУЛЬНІ ТВАРИНИ – ЛОКАЛЬНА ПРОБЛЕМА НАЦІОНАЛЬНОГО МАСШТАБУ

У сучасному світі все більшого визнання набуває думка, що в цивілізованому, розвиненому, демократичному суспільстві поширюється гуманне ставлення до «молодшого брата». З середини минулого століття таким «молодшим братом» є представники іншого біологічного роду – тварини

Злочини, що пов’язані з жорстоким поводженням з тваринами, завжди викликають широкий громадський резонанс і негативне ставлення до осіб, які їх вчинили. Дані діяння суспільно небезпечні, оскільки руйнують основи моральності, призводять до формування толерантного ставлення до насильства, сприяють розвитку агресивного відношення до навколишньої дійсності, падіння духовності населення.

Міжнародні стандарти щодо гуманного поводження з тваринами поступово отримують не лише громадську підтримку у світі, але й безпосередньо закріплені в конституціях, нормативно-правових та відомчих актах, що регулюють питання, пов’язані з охороною тваринного світу.

Нормативно-правове регулювання захисту тварин від жорстокого поводження в Україні здійснюють закони України «Про захист тварин від жорстокого поводження», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про тваринний світ», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист від інфекційних хвороб», Кримінальний і Цивільний кодекси України, Кодекс України про адміністративні правопорушення та ін.

Одним із перших і важливих кроків щодо боротьби проти жорстокого ставлення до тварин у нашій державі стало прийняття у 2006 р. законодавчого акта, який регулює відносини в цій сфері, – Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Він обмежує жорстоке поводження з домашніми, мисливськими, безпритульними, сільськогосподарськими тваринами, а також із тваринами, які використовуються в науково-дослідних цілях, освітньому процесі та організації розваг.

Не важливо, належить тварина кривдникові, третій особі або є бездомною, жорстоке поводження з ними заборонено, а такі дії тягнуть за собою притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Так, стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафу за жорстоке поводження з тваринами від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (Про введення гуманного ставлення до тварин) від 22 червня 2017 року № 2120-VIII дав надію на те, що винні в стражданні і смерті тварин будуть покарані. Адже саме цим законом, введена така міра покарання, за жорстоке поводження з тваринами, як тюремне ув’язнення.

З метою покращення ситуації 15 липня 2021 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив Європейського Союзу у сфері охорони тваринного та рослинного світу», яким зокрема, впроваджуються європейські гуманні цінності та стандарти відносно тварин та посилюється відповідальність за жорстоке поводження з ними.

Як бачимо, Україна робить поступові кроки у сфері захисту тваринного світу, проте, попри позитивні зрушення, нормативно-правова база та правозастосовна діяльність в Україні в контексті захисту тварин потребує вдосконалення. Україні слід повною мірою долучатись до міжнародного процесу захисту фауни задля підвищення ефективності державної політики у цій сфері.

Роменщина зараз перебуває на шляху боротьби за гуманне поводження з тваринами-безхатченками. Прийнято Програму «Регулювання чисельності безпритульних тварин та поводження з ними у місті Ромни на 2020-2022 роки».

На даний час активісти діють більш компетентно та злагоджено щодо вирішення проблеми безпритульних чотирилапих. Силами громадської організації «ДАР», волонтерами самостійно проводиться стерилізація тварин, ініційовано створення в місті Ромни стерилізаційний притулок тимчасового перебування тварин, з метою проведення відповідних їм щеплень та стерилізації.

За словами Надії Гори, волонтерки з Роменщини є люди, які відгукуються безпосередньо на прохання у соцмережах: знаючи, що є потреба у крупах, сіні для утеплення чи ліках, підбирають тварин із вулиць, шукають їм дім, вакцинують, лікують за свої кошти. Навіть мінімальна підтримка зможе врятувати чиєсь життя.

«Я щодня рятую когось, за власним бажанням в тому обсязі в якому можу. Якщо не змінити ставлення людей до тварин, відповідальність за них, то, незалежно від кількості побудованих притулків чи інших установ, безпритульні і далі знаходитимуться на вулиці», – наголосила Надія Гора.

Отже, проблема правового регулювання захисту тварин від жорстокого поводження є досить важливою в багатьох аспектах. Перш за все це природний аспект, адже, усе в природі перебуває у безпосередньому взаємозв’язку. По-друге, гуманне ставлення до тварин є одним із вирішальних чинників для формування здорового світогляду теперішнього та майбутнього суспільств, оскільки будь-яке насильство завжди є негативним, незалежно від його об’єкта. По-третє, кожна тварина є живою істотою, яка також потребує захисту, як і людина.