Веб-сторінки ліквідованих РДА

ВЧАСНЕ ДІАГНОСТУВАННЯ ВІЛ ТА ПОЧАТОК ЛІКУВАННЯ ГАРАНТУЄ ДОВГЕ ПОВНОЦІННЕ ЖИТТЯ

Протидія ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні є одним із пріоритетних напрямів державної політики у сфері охорони здоров’я і соціального розвитку та предметом міжнародних зобов’язань

Епідситуація із захворюванням на ВІЛ/СНІД в Україні поки що не дає підстав стверджувати про зниження тягаря епідемії ВІЛ-інфекції. Її масштаби продовжують поширюватись серед населення.

За даними Центру охорони здоров’я МОЗ України, на кінець 2022 року в країні проживало 245 тисяч ВІЛ-позитивних людей. З початком повномасштабної війни на території України постали проблеми щодо забезпечення епіднагляду за ВІЛ-інфекцією, ускладнилася логістика надання послуг із профілактики, тестування, лікування від ВІЛ-інфекції та клініко-лабораторного моніторингу перебігу ВІЛ/СНІДу серед людей, які живуть з ВІЛ, насамперед у південно-східних регіонах. Негативні наслідки пов’язані з активністю бойових дій, наслідками руйнації медичної інфраструктури, міграцією населення, моніторингом ВІЛ-позитивних ВПО тощо.

Через війну під загрозою переривання лікування ВІЛ залишаються тисячі людей, які живуть із цим діагнозом. Різко знизився доступ до профілактичних та медичних послуг, пов’язаних з ВІЛ у регіонах, де проходять бойові дії або які є тимчасово окупованими.

Особливо загрозливим є несвоєчасне звернення людей, які живуть з ВІЛ, за медичною допомогою, а отже й пізнє виявлення СНІДу та поєднаних форм ВІЛ/ТБ, що зумовлює високий рівень смертності серед хворих. Успішність лікування ВІЛ у конкретного пацієнта напряму залежить від регулярності прийому антиретровірусної терапії.

Попри всі проблеми та наслідки військової агресії рф система епіднагляду України продовжує виконання поставлених завдань в контексті протидії ВІЛ/СНІДу.

На Роменщині центри первинної медико-санітарної допомоги проводять роботу щодо виявлення хворих на ВІЛ-інфекцію. Структурні підрозділи центрів забезпечені швидкими тестами для виявлення ВІЛ-інфекції у населення з груп ризику та за клінічними показами.

З метою протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу у Роменському районі розширена можливість доступу різних категорій населення до системи добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію/СНІД. На базі поліклініки для дорослих та дітей комунального некомерційного підприємства «Роменська центральна районна лікарня» Роменської міської ради діє кабінет «Довіра», де всі бажаючі можуть отримати консультацію з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу і, при бажанні, безкоштовно, конфіденційно (анонімно), пройти тестування на ВІЛ.

За 6 місяців 2023 року в КНП «Роменська ЦРЛ» РМР обстежено на ВІЛ-інфекцію 1870 осіб. З них: методом ІФА – 1057 особи (імуноферментний аналіз – метод лабораторної діагностики, що дозволяє виявляти специфічні антитіла та антигени, коли організм уражений вірусом), за допомогою швидких тестів – 813 осіб. За результатами обстеження виявлено ВІЛ-інфекцію у 18 осіб.

Станом на 01.07.2023 на обліку в кабінеті «Довіра» перебуває 167 пацієнтів. З них: 11 пацієнтів отримують доконтактну профілактику (4 жінки та 7 чоловіків); 156 осіб – з діагнозом ВІЛ-інфекція (чоловіків – 78, жінок – 78), з них 4 – діти. Із загальної кількості пацієнтів: 98 осіб – мешканці міста, 58 – сільські жителі.

За 6 місяців 2023 року взято на диспансерний облік 12 осіб, (7 осіб – мешканці міста, 5 – сільської місцевості).

Забезпечено доступ різних категорій населення до інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на зниження поширеності ризикованої поведінки щодо інфікування ВІЛ та пропаганду здорового способу життя. За 6 місяців 2023 року лікарями прочитано 118 лекцій, проведено 688 бесід, прочитано 33 радіолекції, проведено 2 тематичних вечори, 2 вечори запитань і відповідей, випущено 62 санітарних бюлетенів, оформлено 9 дошок запитань і відповідей та 2 санітарних куточки.

Забезпечено впровадження інформаційно-просвітницьких програм, інтерактивних форм роботи для здобуття знань, життєвих навичок щодо зменшення вразливості до інфікування ВІЛ у навчальних та позашкільних закладах, на підприємствах та в установах району.

Медичні працівники сприяють формуванню толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дорослих і дітей та представників груп ризику.

Забезпечено впровадження в практику системи синдромного підходу до лікування хвороб, що передаються статевим шляхом серед уразливих груп населення відповідно розробок Міністерства охорони здоров’я України.

Забезпечується доступ споживачів ін’єкційних наркотиків до соціальних послуг.

В Роменській ЦРЛ забезпечено можливість безперешкодного доступу вагітних до добровільного тестування на ВІЛ-інфекцію і консультування з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу. Тестування на ВІЛ вагітних проводиться тричі: при взятті на облік, на 22 та 32 тижні вагітності. З обов’язковим обстеженням статевих партнерів при сумнівному чи позитивному результаті.

За 6 місяців 2023 року було проведено 355 досліджень на ВІЛ-інфекцію вагітним жінкам. За результатами досліджень 4 вагітних жінки мають позитивний результат на ВІЛ, з них 2 жінки народили дітей. Всі діти, народжені ВІЛ-інфікованими жінками, знаходяться на дообстеженні до 18 місяців у сімейних лікарів.

Проводиться активне консультування та безоплатне тестування на ВІЛ-інфекцію різних категорій населення з метою охоплення не менше 5% населення (без урахування вагітних та донорів).

У Роменській ЦРЛ у повному обсязі забезпечено тестування донорської крові та її компонентів на ВІЛ-інфекцію. За 6 місяців 2023 року на ВІЛ обстежено 466 донорів. Випадків переливання нетестованої крові не було.

Забезпечення засобами профілактики ВІЛ-інфекції антиретровірусними препаратами осіб, які мали контакт з біологічними рідинами та пов’язані з ризиком ВІЛ-інфікування, проводиться на базі КНП «Роменська ЦРЛ» РМР.

На базі кабінету «Довіра» проводиться призначення антиретровірусної терапії для ВІЛ-інфікованих дітей і дорослих, а також контроль лабораторних аналізів у пацієнтів, що знаходяться на АРТ-терапії (Арт-терапія – вид психологічної корекції та психотерапії, заснований на мистецтві та творчості). Станом на 01.07.2023 в кабінеті «Довіра» КНП «Роменська ЦРЛ» високоактивну антиретровірусну терапію отримують 140 пацієнтів (з них 4 – діти), 11 пацієнтів отримують доконтактну профілактику (PREP) –вживають антиретровірусні препарати, які запобігають передачі ВІЛ.

Забезпечено можливість доступу ВІЛ-інфікованих дорослих, підлітків, дітей до лікування, профілактики та діагностики опортуністичних інфекцій.

На базі централізованої лабораторії КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» проводяться підтверджуючі дослідження при первинному виявленні антитіл до збудника ВІЛ-інфекції.

У Роменській РВК-56 серед інших засуджених відбувають покарання і ВІЛ-інфіковані особи. За потребою їм проводиться консультація лікаря –інфекціоніста.

На базі інфекційного відділення КНП «Роменської ЦРЛ» РМР надається паліативна допомога ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД. За 6 місяців 2023 року в інфекційному відділенні Роменської ЦРЛ проліковано 9 таких пацієнтів.

В Роменській ЦРЛ за рахунок коштів місцевого бюджету проводиться 100% забезпечення вигодовування дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, адаптованими молочними сумішами. На обліку в кабінеті «Довіра» перебуває 9 дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями, з них ВІЛ-позитивний статус мають 4 дітей. Четверо дітей отримують антиретровірусну терапію.

Своєчасне повне охоплення лікуваанням ВІЛ-інфікованих має не тільки медичне значення, але є також вагомим профілактичним заходом попередження поширення вірусу.

ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ

ВІЛ/СНІД передається:

Через кров – при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.

Статевим шляхом – підчас незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс.

Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

ЩО РОБИТИ, ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИСЬ?

Правильно використовувати презервативи, утримуватись від сексуальних контактів з незнайомими партнерами, а, маючи постійного партнера, зберігати вірність.

Ретельно обстежувати донорів на ВІЛ-інфекцію.

Використовувати одноразові шприци і стерильний інструментарій в медичних закладах, перукарнях, косметичних кабінетах і салонах. Любий колючий або ріжучій інструмент, який використовується при медичних процедурах, татуюванні, пірсингу, проколюванні вух та інших частин тіла, голінні, педикюрі і манікюрі, повинен бути стерильним.

Для попередження передачі захворювання від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності потрібно проводити антиретровірусне лікування матері. На момент пологів призначити кесарів розтин. Після народження дитини замість грудного вигодовування використовувати штучне.

ТЕСТУВАННЯ НА ВІЛ В УКРАЇНІ Є БЕЗКОШТОВНИМ.

Цю послугу наразі можуть надавати усі заклади охорони здоров’я первинної ланки та близько тисячі вторинної і третинної.