Веб-сторінки ліквідованих РДА

ЗАТВЕРДЖЕНО МЕТОДОЛОГІЮ ВИКОРИСТАННЯ МОВ НАЦІОНАЛЬНИХ МЕНШИН (СПІЛЬНОТ)

Сьогодні під час засідання Кабінету Міністрів України Уряд затвердив Методологію використання мов національних меншин (спільнот) України в населених пунктах, в яких традиційно проживають особи, які належать до національних меншин (спільнот) України, або в яких такі особи складають значну частину населення (далі – Метидологія)

Документ розроблений як частина реформи щодо захисту прав національних меншин (спільнот) України в межах виконання рекомендацій Європейської Комісії на шляху до початку перемовин про членство в ЄС.

«Ми продовжуємо роботу над впровадженням та адаптацією найкращих європейських стандартів, рухаючись до членства в ЄС. Україна вже продемонструвала рішучість та відданість проведенню необхідних реформ у швидкому темпі, пошуку консенсусних рішень у тісній співпраці з міжнародними партнерами, – зазначила Віце-премʼєр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга СТЕФАНІШИНА. – Сьогоднішнє затвердження Методології, яка була розроблена після раунду консультацій зокрема з колегами з Ради Європи, Єврокомісії та представниками громадських організацій національних спільнот України, є ще одним кроком для належного забезпечення прав нацменшин України».

Методологія встановлює єдині умови та порядок використання мов національних меншин (спільнот) України в тих населених пунктах, в яких вони традиційно проживають, або в яких нацменшини становлять значну частину населення, тобто понад 15% від загальної чисельності населення.

«З метою виконання рекомендацій Венеціанської комісії 13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про національні меншини (спільноти) України». Відповідно до нього особливості використання мов національних меншин у місцевостях, в яких традиційно проживають особи, які належать до національних меншин, або в яких такі особи складають значну частину населення визначаються методологією, яку сьогодні затвердив Уряд, що базується на основних положеннях Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин та Європейської хартії регіональних мов або мов меншин. Отже, саме прийняття цієї постанови є необхідним для забезпечення реалізації Закону та виконання рекомендацій Європейської Комісії з метою початку переговорного процесу щодо вступу України до Європейського Союзу», – наголосив Міністр Кабінету Міністрів України Олег НЕМЧІНОВ.

Документ, зокрема, визначає сфери суспільного життя, в яких мови національних меншин (спільнот) України можуть використовуватися поряд із державною мовою за рішенням сільської, селищної або міської ради. Це стосується таких питань: комунікації з органами влади та надання публічних послуг; надання медичної допомоги; надання топографічної інформації; поширення інформації для загального ознайомлення; написання офіційних назв на табличках (вивісках) органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств; надання соціальних послуг громадянам похилого віку та особам з інвалідністю тощо.

«Методологія використання мов національних меншин (спільнот) – це важливий документ, який підносить права меншин у цій сфері з теоретичного рівня на рівень щоденної практики, визначає, як саме працюватимуть ці права у кожному місті, селищі, селі. У відносинах осіб, які належать до національних меншин (спільнот) з органами місцевої влади, у лікарні і у магазині, у відтинку реклами і топоніміки, під час культурних заходів і у ході виборчих кампаній. Це справжнє оприсутнення єдності у розмаїтті, якого ми прагнемо», – сказав Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор ЄЛЕНСЬКИЙ.

Він відзначив, що Методологія – це результат кропіткої роботи, до якої долучилися фахівці, експерти, представники влади та національних меншин. Їхні знання, досвід та щира зацікавленість стали запорукою успішного створення цього документа.

Довідково

Методологія розроблена відповідно до Конституції України, Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року, Рамкової конвенції про захист національних меншин 1995 року, Законів України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та «Про національні меншини (спільноти) України».

За матеріалами: https://eu-ua.kmu.gov.ua/news/zatverdzheno-metodologiyu-vykorystannya-mov-natsionalnyh-menshyn-spilnot/